Przewodnik po górach    Strona Główna
   Tatry
    Opisy szlaków
    Schroniska
    Ośrodki turystyczne
    Szczyty
    Mapy
    TOPR
    Quiz tatrzański
   Karkonosze
    Opisy szlaków
    Atrakcje
    Ośrodki turystyczne
    Schroniska
    Mapy
    Quiz karkonoski
   Masyw Śnieżnika
    Opisy szlaków
   Gorce
    Opisy szlaków
   Beskid Żywiecki
    Opisy szlaków
   Beskid Sądecki
    Opisy szlaków
   Beskid Śląski
    Opisy szlaków
    Mapy
   Góry Izerskie
    Opisy szlaków
    Schroniska
   Góry Stołowe
   Pieniny
    Opisy szlaków
   Galeria
   Kamery w górach
   Linki
   E-mail
   Podróże po Polsce

Przewodnik po górach

  Schematy szlaków  
schematy szlakówMiędzygórze - Wodospad Wilczki

Położony w Międzygórzu Wodospad Wilczki jest jedną z bardziej znanych atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Wody wodospadu opadają ze skalnego progu o wysokości 22 metrów, co czyni go drugim pod względem wysokości wodospadem w polskich Sudetach. Do 1997 roku Wodospad Wilczki był jeszcze wyższy i liczył 27 metrów wysokości. Wielka powódź zniszczyła wówczas sztucznie wykonany próg, który nie został później odtworzony. Od tej chwili miano najwyższego wodospadu w polskich Sudetach dzierży samodzielnie Wodospad Kamieńczyka. Dawniej wodospad nazywany był Wodogrzmotami Żeromskiego. Nazwa ta została jednak całkowicie wyparta na rzecz Wodospadu Wilczki.

Wodospad Wilczki znajduje się przy drodze wjazdowej do Międzygórza, na zachód od centrum. Do wodospadu można dojść spacerową aleją, prowadzącą równolegle do potoku Wilczka lub chodnikiem wzdłuż drogi, odbijając przy parkingu w prawo. Dojście z centrum zajmuje około 5 minut. Po obu stronach potoku znajdują się tarasy widokowe wznoszące się ponad skalnymi ścianami kotła eworsyjnego.

Punkt widokowy po lewej stronie potoku jest dostępny od parkingu przy szosie. Do drugiego punktu widokowego prowadzą powyżej skalne stopnie, sprowadzające do mostku znajdującego się bezpośrednio ponad progiem wodospadu. Z mostku roztacza się widok na przelewające się przez próg wody Wilczki i opadające z hukiem w dół. Po przekroczeniu mostku ścieżka obchodzi łukiem skalny kocioł na drugi z tarasów widokowych.

schemat

Wodospad Wilczki jest jednym z najpiękniejszych wodospadów w polskich górach. Potok opada prawie pionowo do kotła eworsyjnego o średnicy kilkunastu metrów. Kocioł otaczają pionowe skały, które przechodzą poniżej w wąski wąwóz. Najbliższe otoczenie wodospadu podlega ochronie jako rezerwat przyrody. Porasta je las mieszany, z przewagą buku. W pobliżu wodospadu przebiegają szlaki czerwony i zielony prowadzące na Igliczną, gdzie znajduje się sanktuarium Maria Śnieżna oraz schronisko turystyczne Na Iglicznej.

2010

Wodospad Wilczki
Wodospad WilczkiOpisy szlaków - wybierz szlak :         

Działy : Strona Główna - Tatry - Karkonosze - Masyw Śnieżnika - Gorce - Beskid Żywiecki - Beskid Sądecki - Beskid Śląski
Beskid Mały - Góry Izerskie - Góry Stołowe - Pieniny - Galeria - Kamery w górach - Linki - Podróże po Polsce

Google Web www.e-gory.com

© 1999-2015 www.e-gory.com