Przewodnik po górach    Strona Główna
   Tatry
    Opisy szlaków
    Schroniska
    Ośrodki turystyczne
    Szczyty
    Mapy
    TOPR
    Quiz tatrzański
   Karkonosze
    Opisy szlaków
    Atrakcje
    Ośrodki turystyczne
    Schroniska
    Mapy
    Quiz karkonoski
   Masyw Śnieżnika
    Opisy szlaków
   Gorce
    Opisy szlaków
   Beskid Żywiecki
    Opisy szlaków
   Beskid Sądecki
    Opisy szlaków
   Beskid Śląski
    Opisy szlaków
    Mapy
   Góry Izerskie
    Opisy szlaków
    Schroniska
   Góry Stołowe
   Pieniny
    Opisy szlaków
   Galeria
   Kamery w górach
   Linki
   E-mail
   Podróże po Polsce

Przewodnik po górach

  Schematy szlaków  
schematy szlakówPrzełęcz Puchaczówka - Czarna Góra - Żmijowiec - Hala Pod Śnieżnikiem

Z Przełęczy Puchaczówka na Halę Pod Śnieżnikiem prowadzi znakowany na czerwono Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza. Jest to jeden z najciekawszych i najładniejszych widokowo szlaków w rejonie Masywu Śnieżnika. Najbardziej męczące fragmenty trasy usytuowane są na jej początku i na końcu. Szlak rozpoczyna się mozolną wspinaczką na Czarną Górę, a kończy krótkim, ale stromym podejściem ze Śnieżnickiej Przełęczy na Halę Pod Śnieżnikiem. W środkowym fragmencie szlak wije się długim grzbietem Żmijowca, bez większych zmian wysokości.

Przełęcz Puchaczówka oddziela grzbiet Czarnej Góry i Żmijowca od pasma Krowiarek. Przez przełęcz prowadzi droga wojewódzka nr 392 ze Stronia Śląskiego do Bystrzycy Kłodzkiej. Na przełęczy stoi niewielka kapliczka, której powstanie datowane jest na XVIII wiek, natomiast nieznacznie powyżej przełęczy znajduje się bacówka. Puchaczówka stanowi dobry punkt widokowy na pasmo Krowiarek ze Skowronią Górą oraz wznoszące się na północy Góry Złote. U stóp przełęczy położona jest wieś Sienna, w której znajduje się ośrodek narciarski Czarna Góra.

schemat

Przez przełęcz przebiegają szlaki zielony i czerwony, odpowiednio ze Stronia Śląskiego oraz Lądka Zdroju. Powyżej przełęczy szlaki wspinają się halą, ścinając ostatnie zakosy asfaltowej drogi, która przewija się przez grzbiet Czarnej Góry kilkadziesiąt metrów powyżej Puchaczówki. Po osiągnięciu zrównania grzbietowego szlaki odbijają w lewo, prostopadle do szosy i wznoszą się stromo zalesionym grzbietem. Po kilkunastominutowym, męczącym podejściu szlaki doprowadzają do prześwitu, z którego można dostrzec górną stację kolejki linowej z Siennej na Czarną Górę. Ścieżka zwraca się tutaj w prawo i w kilka minut doprowadza do wieży widokowej usytuowanej na szczycie Czarnej Góry.

Z wieży rozciąga się rozległa panorama na Kotlinę Kłodzką z otaczającymi ją pasmami górskimi, w której na pierwszy plan wysuwa się kopuła szczytowa Śnieżnika. Ze szczytu można zejść nieoznakowaną ścieżką do górnej stacji kolejki linowej. Czerwony i zielony szlak sprowadzają z Czarnej Góry odkrytym, południowym zboczem do płytkiego obniżenia Przełęczy Pod Jaworową Kopą. Podczas zejścia wyjątkowo rozległe widoki na Śnieżnik, Mały Śnieżnik, Igliczną z Sanktuarium Marii Śnieżnej oraz obniżenie rowu Górnej Nysy. Na zalesionym siodle przełęczy rozwidlenie szlaków. Znaki zielone odbijają do Międzygórza, natomiast szlak czerwony zwraca się na wschód i prowadzi stromo w dół zniszczoną ścieżką. Kilkadziesiąt metrów poniżej łączy się z leśną drogą i skręcając w lewo dociera wkrótce do Żmijowej Polany.

Na Żmijowej Polanie połączenie z nieznakowaną drogą z górnej stacji kolei linowej. Czerwony szlak odbija na skrzyżowaniu w prawo i prowadzi dalej zalesionym zboczem Żmijowca. Leśna droga biegnie niemal poziomo i po około 25 minutach dociera do niewielkiego prześwitu, skąd widok na kopułę szczytową Czarnej Góry i zalesioną Igliczną. Następuje teraz krótkie podejście, które wyprowadza na grzbiet Żmijowca. Przy pierwszym miejscu odpoczynku z ławkami, w prawo odchodzi nieznakowana ścieżka, do położonych nieopodal Mariańskich Skał. Skały tworzą skalny mur i stanowią dobry punkt widokowy na Śnieżnik, Mały Śnieżnik oraz Czarną Górę.

Za miejscem odpoczynku szlak przewija się przez kulminację Żmijowca. Z odkrytego grzbietu piękny widok na wznoszącą się na wprost kopułę szczytową Śnieżnika. Szlak mija wkrótce drugie miejsce odpoczynku z ławkami, skąd rozciąga się widok na położoną poniżej dolinę Kleśnicy. Nieco dalej szlak pozostawia po prawej niewielkie skałki i prowadząc widokową drogą (widoki na Śnieżnik, Mały Śnieżnik oraz Średniak) pokonuje kolejne spiętrzenia Żmijowca, by wreszcie łagodnie sprowadzić na Śnieżnicką Przełęcz.

Na przełęczy znajduje się węzeł szlaków. Dochodzą tutaj szlaki niebieski oraz zielony z Międzygórza, a także żółty z Kletna. Z przełęczy na Halę Pod Śnieżnikiem prowadzi stroma, kamienista droga, która wypłaszcza się w końcówce i osiąga halę po około 15 minutach. Na hali położone jest Schronisko Na Śnieżniku. Z Hali Pod Śnieżnikiem rozciąga się panorama na pobliski Średniak oraz na zalesiony szczyt Małego Śnieżnika. Z południowego krańca hali dobrze widoczna jest również Czarna Góra. Przy schronisku węzeł szlaków prowadzących między innymi do Międzylesia, Międzygórza oraz Kletna. Na szczyt Śnieżnika prowadzi szlak zielony.

2010

Przełęcz Puchaczówka - kapliczka
Przełęcz Puchaczówka - kapliczka, w tle Czarna Góra
Dolina Konradowskiego Potoku i Skowronia Góra
Czarna Góra
Widok na Sienną
Czarna Góra - wieża widokowa
Czarna Góra - widok na Kotlinę Kłodzką
Widok na Igliczną i Sanktuarium Maria Śnieżna
Czarna Góra - widok na Krowiarki i Góry Złote
Widok na Jaworową Kopę, Smrekowiec i Mały Śnieżnik
Widok spod szczytu Czarnej Góry
Przełęcz pod Jaworową Kopą
Czarna Góra widziana ze Żmijowca
Mariańskie Skały
Mariańskie Skały, w tle Czarna Góra
Żmijowiec - widok na Śnieżnik
Żmijowiec, w tle Średniak i Mały Śnieżnik
Śnieżnicka Przełęcz
Hala Pod Śnieżnikiem - widok na Średniak
Schronisko na ŚnieżnikuOpisy szlaków - wybierz szlak :         

Działy : Strona Główna - Tatry - Karkonosze - Masyw Śnieżnika - Gorce - Beskid Żywiecki - Beskid Sądecki - Beskid Śląski
Beskid Mały - Góry Izerskie - Góry Stołowe - Pieniny - Galeria - Kamery w górach - Linki - Podróże po Polsce

Google Web www.e-gory.com

© 1999-2015 www.e-gory.com