Przewodnik po górach    Strona Główna
   Tatry
    Opisy szlaków
    Schroniska
    Ośrodki turystyczne
    Szczyty
    Mapy
    TOPR
    Quiz tatrzański
   Karkonosze
    Opisy szlaków
    Atrakcje
    Ośrodki turystyczne
    Schroniska
    Mapy
    Quiz karkonoski
   Masyw Śnieżnika
    Opisy szlaków
   Gorce
    Opisy szlaków
   Beskid Żywiecki
    Opisy szlaków
   Beskid Sądecki
    Opisy szlaków
   Beskid Śląski
    Opisy szlaków
    Mapy
   Góry Izerskie
    Opisy szlaków
    Schroniska
   Góry Stołowe
   Pieniny
    Opisy szlaków
   Galeria
   Kamery w górach
   Linki
   E-mail
   Podróże po Polsce

Przewodnik po górach

  Schematy szlaków  
schematy szlakówNa Wołowiec przez Wyżnią Chochołowską Dolinę

Graniczny wierzchołek Wołowca, górujący ponad trzema dolinami: Rohacką, Jamnicką oraz Wyżnią Chochołowską, należy do najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr Zachodnich. Stanowi on doskonały punkt widokowy, zarówno na słowacką jak i polską część Tatr. W kierunku południowo-zachodnim rozchodzi się z Wołowca niezwykle efektowana grań z Rohaczem Ostrym oraz Rohaczem Płaczliwym. Biegnie nią najtrudniejszy szlak w Tatrach Zachodnich z wieloma sztucznymi ułatwieniami. Od strony Doliny Chochołowskiej najpopularniejsze i jednocześnie najciekawsze widokowo podejście na Wołowiec prowadzi przez Grzesia, Długi Upłaz i Rakoń. Najkrótsze jest z kolei podejście zielonym szlakiem przez Wyżnią Chochołowską Dolinę.

schemat

Zielony szlak na Wołowiec zaczyna się na Polanie Chochołowskiej, nieznacznie poniżej schroniska. Szlak kieruje się na południe, wzdłuż Chochołowskiego Potoku. Leśna droga prowadzi po jego prawej stronie, bez większych zmian wysokości. W górnej części Doliny Chochołowskiej, grzbiet Czerwonego Wierchu, rozdziela ją na dwa odgałęzienia. Wschodnią część stanowi Dolina Jarząbcza, natomiast zielony szlak kieruje się ku zachodniemu odgałęzieniu. Jest to Wyżnia Dolina Chochołowska, która wcina się między zbocza Czerwonego Wierchu, Łopaty i Wołowca. W jej dolnej części szlak przecina zarośniętą drzewami Wyżnią Polanę Chochołowską.

Powyżej polany podejście zdecydowanie podrywa się do góry. Szlak wyprowadza ponad granicę lasu i przez kilkaset metrów wije się pośród kosodrzewiny. Widoki ograniczone są początkowo do otoczenia Doliny Chochołowskiej i dopiero wraz z nabieraniem wysokości wyłaniają się inne szczyty. Ścieżka przecina kotlinkę położoną u stóp Rakonia i Wołowca, a jej końcowy fragment wiedzie odkrytym, trawiastym zboczem. Kamienny chodnik wznosi się stromo zakosami i osiąga grzbiet na płytkiej przełęczy rozdzielającej Rakoń i Wołowiec.

Po osiągnięciu grzbietu otwiera się piękna panorama na słowacką część Tatr Zachodnich z Doliną Rohacką i Rohackimi Stawami. Panorama obejmuje otoczenie Doliny Smutnej z Rohaczami oraz Doliny Spalonej z Banówką i Pacholą. Przez przełęcz przebiega niebieski szlak, który w kierunku północnym prowadzi przez Rakoń i Długi Upłaz na Grzesia, natomiast w kierunku przeciwnym wspina się na Wołowiec.

Podejście niebieskim szlakiem na Wołowiec jest bardzo strome i zajmuje około 20-25 minut. Z rozległego wierzchołka Wołowca roztacza się jedna z najbogatszych i najładniejszych panoram w Tatrach Zachodnich. Panorama obejmuje znaczną część słowackich Tatr Zachodnich, w tym grań Barańców, Rohacze, Hrubą Kopę, Pacholę, Salatyny, Brestową i Osobitą. Ku wschodowi wznosi się grań Otargańców, Starorobociański Wierch, Bystra, a dalej Czerwone Wierchy i szczyty Tatr Wysokich.

Z Wołowca można udać się w kierunku Jarząbczego Wierchu, graniczną granią zamykającą od południa Dolinę Chochołowską. Bardzo interesujący, a zarazem trudny technicznie jest słowacki szlak prowadzący granią Rohaczy, z kontynuacją w kierunku Trzech Kop i Banówki.

2011

Polana Chochołowska, w tle Kominiarski Wierch
Polana Chochołowska
Polana Chochołowska
Kominiarski Wierch
Wypas owiec na Polanie Chochołowskiej
Kaplica na Polanie Chochołowskiej
Mnichy Chochołowskie
Polana Chochołowska
Wyżnia Chochołowska Dolina - widok na Kominiarski Wierch
Widok na Dolinę Rohacką
Rakoń, Grześ i Bobrowiec
Kozice na zboczu Wołowca
Wielki Staw Rohacki
Rohacz Ostry
Kozica, w tle Wyżni Staw Jamnicki
Rakoń - Wołowiec i Rohacze
Wyżnia Dolina Chochołowska
Szczyt Wołowca, w głębi Hruba Kopa i Pachola
Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy
Wyżni Jamnicki Staw, powyżej Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Raczkowa CzubaOpisy szlaków - wybierz szlak :         

Działy : Strona Główna - Tatry - Karkonosze - Masyw Śnieżnika - Gorce - Beskid Żywiecki - Beskid Sądecki - Beskid Śląski
Beskid Mały - Góry Izerskie - Góry Stołowe - Pieniny - Galeria - Kamery w górach - Linki - Podróże po Polsce

Google Web www.e-gory.com

© 1999-2015 www.e-gory.com