Przewodnik po górach    Strona Główna
   Tatry
    Opisy szlaków
    Schroniska
    Ośrodki turystyczne
    Szczyty
    Mapy
    TOPR
    Quiz tatrzański
   Karkonosze
    Opisy szlaków
    Atrakcje
    Ośrodki turystyczne
    Schroniska
    Mapy
    Quiz karkonoski
   Masyw Śnieżnika
    Opisy szlaków
   Gorce
    Opisy szlaków
   Beskid Żywiecki
    Opisy szlaków
   Beskid Sądecki
    Opisy szlaków
   Beskid Śląski
    Opisy szlaków
    Mapy
   Góry Izerskie
    Opisy szlaków
    Schroniska
   Góry Stołowe
   Pieniny
    Opisy szlaków
   Galeria
   Kamery w górach
   Linki
   E-mail
   Podróże po Polsce

Przewodnik po górach

  Schematy szlaków  
schematy szlakówKarpacz - Świątynia Wang - Polana - Mały Staw - Strzecha Akademicka - Śnieżka
(Na Śnieżkę niebieskim szlakiem)

Z Karpacza na szczyt Śnieżki wytyczonych jest kilka szlaków turystycznych. Tradycyjne podejście na Śnieżkę prowadzi tzw. Śląską Drogą przez Kopę, gdzie zlokalizowana jest górna stacja kolei linowej z Karpacza. Bardzo interesujące i efektowne jest podejście czerwonym szlakiem przez Kocioł Łomniczki, wyprowadzające bezpośrednio na Przełęcz pod Śnieżką. Rzadziej uczęszczanym wariantem jest droga przez Sowią Dolinę i Czarny Grzbiet.

Najciekawsze podejście na najwyższy szczyt Karkonoszy wiedzie jednak niebieskim szlakiem z Karpacza Górnego przez Polanę. Droga ta jest najbardziej urozmaicona pod względem krajobrazowym, a na jej trasie znajduje się zabytkowy kościół Wang oraz schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka. Szlak prowadzi między innymi przez Kocioł Małego Stawu, widokowy grzbiet Złotówki, a także grzbietowe wypłaszczenie Równi pod Śnieżką. Dużym atutem są rozległe widoki, które roztaczają się już z dolnych fragmentów podejścia.

schemat

Niebieski szlak na Śnieżkę rozpoczyna się w Karpaczu przy rondzie Biały Jar. Początkowo szlak kieruje się ulicami Karpacza, w kierunku Karpacza Górnego. Po prawej stronie potężny kompleks Hotelu Gołębiewski. Po osiągnięciu Karpacza Górnego niebieski szlak skręca stromo pod górę, w brukowaną ul. Na Śnieżkę, którą doprowadza do świątyni Wang.

Kościółek Wang został wybudowany w Norwegii, na przełomie XII i XIII wieku. W XIX wieku został on rozebrany i przeniesiony do Karpacza. Obok drewnianego kościoła dobudowano w późniejszych latach kamienną, granitową wieżę. Obecnie kościół należy do Parafii Ewangelicko - Augsburskiej i regularnie odbywają się w nim nabożeństwa. Zwiedzanie świątyni Wang jest odpłatne i odbywa się tylko w wyznaczonych godzinach.

Tuż powyżej kościółka Wang znajduje się brama i kasa Karkonoskiego Parku Narodowego. Niebieski szlak wkracza do lasu i wznosi się kamienną drogą, by po kilkunastu minutach doprowadzić do niewielkiego wypłaszczenia, gdzie dołącza żółty szlak z Borowic. Żółty szlak szybko odbija w prawo, a znaki niebieskie wznoszą się dalej drogą w kierunku Polany. W trakcie podejścia otwierają widoki na Śnieżkę, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet, a także wzniesienia Rudaw Janowickich. Przed osiągnięciem Polany, z lewej strony dochodzi ponownie żółty szlak z Borowic, a powyżej połączenie z zielonym szlakiem z Karpacza. Szlak ten umożliwia dojście na Polanę bezpośrednio z centrum Karpacza, z pominięciem świątyni Wang.

Z widokami na ściany Kotła Wielkiego Stawu szlaki doprowadzają na Polanę. Znajduje się tutaj rozstaj szlaków. Znaki zielone prowadzą do Słonecznika, żółty szlak odbija ku Pielgrzymom, natomiast znaki niebieskie kierują się do schroniska Samotnia. Na Polanie stało schronisko imieniem Bronisława Czecha, które spłonęło w 1966 roku i nie zostało później odbudowane. Na skraju Polany, przy żółtym szlaku do Pielgrzymów, znajduje się niewielka grupa skalna zwana Kotkami.

Powyżej Polany niebieski szlak wiedzie brukowaną drogą, z widokami na Śnieżkę, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet, grzbiet Złotówki oraz Srebrny Upłaz. Po minięciu tzw. Koziego Mostku szlak opuszcza drogę i odbijając w prawo wznosi się leśną ścieżką do Kotła Małego Stawu. Po kilkunastu minutach mijamy z lewej strony Domek Myśliwski. Aktualnie znajduje się w nim Ośrodek Edukacyjny Karkonoskiego Parku Narodowego. Kamienny chodnik biegnie dalej u podnóża Srebrnego Upłazu, mając powyżej skaliste ściany kotła. Wkrótce szlak doprowadza nad Mały Staw, prowadząc kilkadziesiąt metrów wzdłuż jego północnego brzegu.

Mały Staw jest drugim co do wielkości jeziorem Karkonoszy. Wypełnia dno kotła polodowcowego, którego ściany osiągają 200 metrów wysokości. Nad Małym Stawem położone jest schronisko Samotnia, zaliczane do najpiękniejszych w polskich górach. Okolice schroniska, z Małym Stawem i skalistym krajobrazem kotła stanowią jeden z najbardziej uroczych zakątków w Karkonoszach.

Z Samotni niebieski szlak wspina się na grzbiet Złotówki. Z zakrętu ścieżki ładny widok na schronisko i Mały Staw. W niespełna 15 minut osiągamy bezleśny grzbiet, na którym położone jest schronisko Strzecha Akademicka. Sprzed schroniska widok na Srebrny Upłaz, Słonecznik, Pielgrzymy, Polanę oraz zabudowania Karpacza. Przy schronisku skrzyżowanie z żółtym szlakiem, który w dół sprowadza do Karpacza, zaś w kierunku wschodnim umożliwia dojście przez Biały Jar do Śląskiej Drogi.

Na Złotówce niebieski szlak ponownie łączy się z brukowaną drogą z Karpacza Górnego. Zataczając łuk wspina się ona w kierunku południowym do rozstaju przy Spalonej Strażnicy, gdzie łączy się ze znakowaną na czerwono Drogą Przyjaźni Polsko - Czeskiej. Razem z Droga Przyjaźni niebeski szlak przecina olbrzymie zrównanie grzbietowe Równi pod Śnieżką. Z każdym przebytym metrem coraz piękniej prezentuje się masyw Śnieżki.

Po około 30 minutach od skrzyżowania, droga dociera do Przełęczy pod Śnieżką. Przed przełęczą dołącza czarny szlak z Kopy. Przełęcz leży w zwężeniu Grzbietu Głównego, który jest tutaj z obu stron podcięty głębokimi kotłami polodowcowymi. Na przełęczy stoi schronisko turystyczne Śląski Dom, przy którym znajduje się węzeł szlaków. W kierunku górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę prowadzi szlak czarny, natomiast do Kotła Łomniczki schodzi szlak czerwony.

Z przełęczy na szczyt Śnieżki prowadzą dwie drogi. Znaki niebieskie prowadzą brukowaną tzw. Drogą Jubileuszową, okrążającą łagodnie północne zbocza (około 40 minut). Podczas podejścia ładne widoki na Kocioł Łomniczki i Czarny Grzbiet. Szlak czerwony wiedzie natomiast na szczyt stromymi zakosami, którymi wejście zajmuje około 25-20 minut. Po drodze punkty widokowe na Czeskie Karkonosze, Upską Jamę i Obri Dul.

Śnieżka, wznosząca się na wysokość 1602 metrów, jest najwyższym szczytem Karkonoszy, a jednocześnie całych Sudetów. Na szczycie znajduje się Kaplica św. Wawrzyńca oraz słynny budynek restauracji i obserwatorium meteorologiczne w kształcie ''latających talerzy''. Po stronie czeskiej zlokalizowana jest górna stacja kolei gondolowej oraz budynek poczty. Ze szczytu niezwykle rozległa panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, a przy dobrej pogodzie również Ślęży i Masywu Śnieżnika.

2012

Świątynia Wang
Świątynia Wang
Cmentarz przy Świątyni Wang
Polana
Kowarski Grzbiet i Czarny Grzbiet
Kowarski Wierch, Czarny Grzbiet i Śnieżka - widok z niebieskiego szlaku do Samotnii
Polana Złotówka i Kocioł Małego Stawu
Strzecha Akademicka
Samotnia i Mały Staw
Kocioł Małego Stawu
Samotnia
Strzecha Akademicka
Strzecha Akademicka - widok na Pielgrzymy i Polanę
Złotówka - widok na Karpacz
Droga z Białego Jaru na Kopę
Śnieżka
Śnieżka
Równia pod Śnieżką - widok na Kopę
Śląski Dom
Śląski Dom i Równia pod Śnieżką
Studnicni hora
Śląski Dom
Równia pod Śnieżką
Studnicni hora, Lucni hora, Równia pod Śnieżką
Czarny Grzbiet
Droga Jubileuszowa
Szczyt Śnieżki z Drogi Jubileuszowej
Kaplica św. Wawrzyńca
Restauracja i obserwatorium na Śnieżce
Śnieżka - widok na Równię pod Śnieżką
Wielki Szyszak i Smogornia
Śnieżka - widok na Karpacz
Restauracja i obserwatorium na Śnieżce
Czarny Grzbiet i Kowarski Grzbiet widziane ze Śnieżki
Hotel GołębiewskiOpisy szlaków - wybierz szlak :         

Działy : Strona Główna - Tatry - Karkonosze - Masyw Śnieżnika - Gorce - Beskid Żywiecki - Beskid Sądecki - Beskid Śląski
Beskid Mały - Góry Izerskie - Góry Stołowe - Pieniny - Galeria - Kamery w górach - Linki - Podróże po Polsce

Google Web www.e-gory.com

© 1999-2015 www.e-gory.com