Przewodnik po górach    Strona Główna
   Tatry
    Opisy szlaków
    Schroniska
    Ośrodki turystyczne
    Szczyty
    Mapy
    TOPR
    Quiz tatrzański
   Karkonosze
    Opisy szlaków
    Atrakcje
    Ośrodki turystyczne
    Schroniska
    Mapy
    Quiz karkonoski
   Masyw Śnieżnika
    Opisy szlaków
   Gorce
    Opisy szlaków
   Beskid Żywiecki
    Opisy szlaków
   Beskid Sądecki
    Opisy szlaków
   Beskid Śląski
    Opisy szlaków
    Mapy
   Góry Izerskie
    Opisy szlaków
    Schroniska
   Góry Stołowe
   Pieniny
    Opisy szlaków
   Galeria
   Kamery w górach
   Linki
   E-mail
   Podróże po Polsce

Przewodnik po górach

  Schematy szlaków  
schematy szlakówbeskidżywiecki Beskid Żywiecki  leży w zachodniej części Beskidów. Jest to najwyższe pasmo w polskich Beskidach i jednocześnie drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce. Najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Babia Góra wznosząca się na wysokość 1725 metrów. Pasmo Beskidu Żywieckiego ciągnie się od Przełęczy Koniakowskiej na zachodzie do Przełęczy Sienawskiej na wschodzie. Dolina Soły rozdziela Beskid Żywiecki od Beskidu Śląskiego. Na północ oraz na północny - wschód od Beskidu Żywieckiego wznoszą się pasma Beskdu Małego oraz Beskidu Makowskiego. Granica północna ciągnie się przez Kotlinę Żywiecką, dolinę Koszarawy, a następnie doliny rzek Lachówki i Stryszawki, będących dopływami Skawy. Z kolei dolina Skawy oraz dolina Raby wyznaczają granicę wschodnią rozdzielającą Beskid Żywiecki od Gorców. Południowe stoki Beskidu Żywieckiego opadają na Słowację.

beskidżywieckiBeskid Żywiecki nie stanowi jednolitego masywu, lecz dzieli się na kilka wyraźnych grup górskich. Najdalej na zachodzie rozciąga się grupa Wielkiej Raczy (1236m), do której należą również Mała Racza (1178m), Wielka Rycerzowa (1225m) oraz Mała Rycerzowa (1207m). W centrum Beskidu Żywieckiego leży grupa Pilska (1557m). Główna kulminacja Pilska leży po stronie słowackiej, natomiast graniczny wierzchołek liczący 1542 metry nosi nazwę Góry Pięciu Kopców. Dość silnie wyodrębniony masyw w centralnej części Beskidu Żywieckiego tworzy również Romanka (1366m). W masywie tym wznoszą się między innymi Lipowska (1324m) oraz Rysianka (1322m). Na wschód od Pilska wznosi się Pasmo Babiogórskie z Babią Górą (1725m) - najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego. Oprócz właściwego masywu Babiej Góry wyróżnia się również Pasmo Polic (1369m) oraz Pasmo Jałowieckie z Jałowcem (1110m). Południowo - wschodnią część Beskidu Żywieckiego stanowi Pasmo Podhalańskie, które poprzez Przełęcz Sieniawską łączy się z Gorcami.

beskidżywieckiPasmo Beskidu Żywieckiego jest szeroko udostępnione dla turystów poprzez gęstą sieć szlaków pieszych, rowerowych i konnych. W okresie zimowym szczególnie atrakcyjnym rejonem są okolice Pilska z licznymi wyciągami narciarskimi. W położonej w pobliżu Korbielowa Sopotni Wielkiej znajduje się największy wodospad w Beskidach. Z Zawoi na Mosorny Groń prowadzi kolej linowo - krzesełkowa czynna także w sezonie letnim. Na obszarze Beskidu Żywieckiego zlokalizowanych jest sporo schronisk turystycznych, w tym tak znane jak schronisko na Markowych Szczawinach, na Hali Krupowej, na Hali Miziowej, na Hali Rysiance, na Hali Lipowskiej, czy bacówka na Rycerzowej. Do głównych ośrodków turystycznych w rejonie zachodnim należą Zwardoń, Rajcza, Ujsoły, Rycerka Górna. Głównym ośrodkiem turystycznym położonym u stóp Pilska jest Korbielów, natomiast najlepszą bazą wypadową w okolice Babiej Góry, Jałowca i Policy jest Zawoja. Od 1954 roku część masywu Babiej Góry wchodzi w skład Babiogórskiego Parku Narodowego. Powierzchnia parku wynosi 3391,55 ha. W marcu 1986 roku na obszarze o powierzchni 35 870 ha utworzono Żywiecki Park Krajobrazowy[1].

Bibliografia

[1] Beskid Żywiecki. Mapa. 1:50 000, Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf - Wrocław, Wrocław 2005.
[2] Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa turystyczna. 1:75 000, wydanie 3, Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa 2005.
[3] Babia Góra. Mapa turystyczna. 1:25 000, wydanie 4, Oficyna Wydawnicza Rewasz, 2001.Galeria XXII: Wielka Racza, Rycerzowa 2009

Galeria XII: Zawoja 2006 /Pasmo Jałowieckie i Pasmo Polic/

Galeria XI: Zawoja 2006 /Babia Góra i Pilsko/

Opisy szlaków - wybierz szlak :         

Działy : Strona Główna - Tatry - Karkonosze - Masyw Śnieżnika - Gorce - Beskid Żywiecki - Beskid Sądecki - Beskid Śląski
Beskid Mały - Góry Izerskie - Góry Stołowe - Pieniny - Galeria - Kamery w górach - Linki - Podróże po Polsce

Google Web www.e-gory.com

© 1999-2015 www.e-gory.com